TUTANAKTIR

24.12.2017

1. 2017 YILI OLAĞAN SEÇİMLİ GENEL KURUL TOPLANTISI PLANLI İKİNCİ GÜNÜ OLAN BUGÜN 24 ARALIK 2017 PAZAR GÜNÜ SAAT 15.00’TE FENERBAHÇE ORDUEVİ HARBİYE SALONUNDA BAŞLADI.GİRİŞTE ÜYELER HAZİRUN ÇİZELGESİNİ İMZALAYARAK YERLERİNE OTURDU.

2. YÖNETİM KURULU BAŞKANI TARAFINDAN “TOPLANTI YETER SAYISI VARDIR” ŞEKLİNDE BİR AÇIKLAMA YAPILARAK TOPLANTIYI AÇTI. KATILAN ÜYE SAYISI 55 OLDUĞU GÖRÜLDÜ.

3. YÖNETİM KURULU BAŞKANI KONUŞMASINA DEVAMLA DİVAN HEYETİ SEÇİMİ YAPILACAĞINI BELİRTTİ VE ADAY OLUP OLMADIĞINI SORDU. ÜYELERDEN ADAY ÇIKMAYINCA DAHA ÖNCE BİR KAÇ KEZ DİVAN BAŞKANLIĞI YAPMIŞ OLAN İSHAK GÜLAÇTI’YA M.ALKAN BİNİCİ TARAFINDAN TEKLİF EDİLDİ, O DA KABUL EDİNCE, YAZMAN VE OY SAYMANI OLMAK İSTEYENLER SORULDU, M.ATİLLA ŞAHİN  YAZMAN, MUZAFFER SEVİM DE OY SAYMANI OLARAK BELİRLENDİ, YAPILAN OYLAMADA HEYET OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ.

4. DİVAN BAŞKANI TARAFINDAN GENEL KURUL, ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE CUMHURİYETİMİZİ KURAN SİLAH ARKADAŞLARI ONURUNA 1 DK.LIK SAYGI DURUŞUNA DAVET EDİLDİ.

5. DİVAN BAŞKANI, GÜNDEM GEREĞİ; YÖN.KRL.BŞK.M.ALKAN BİNİCİ’YE SÖZ VEREREK YILLIK FAALİYE PLANI VE MALİ DURUM HAKKINDA BİLGİ SUNMASINI İSTEDİ. YÖN.KRL.BŞK.’NIN İLK SÖZLERİ ŞÖYLEYDİ:  “ 2017 YILINI, DERNEK TÜZÜĞÜNDE BELİRTİLMİŞ OLAN AMAÇLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA TAMAMLAMIŞ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM; TAKDİR SİZLERİNDİR. BİZLER YÖNETİM KURULU OLARAK,  SOSYAL YAŞAMIN HER TÜRLÜ OLUMLU/OLUMSUZ KOŞULLARI ALTINDA DEVRE ARKADAŞLARIMIZA VE ARAMIZDAN AYRILMIŞ OLAN KARDEŞLERİMİZİN EMANETİ OLAN AİLELERİNE ; HER ZAMAN MUHTAÇ OLDUĞUMUZ GÜÇ VE KUVVETİ ALDIĞIMIZ ATATÜRK’ÇÜ HARBİYELİ KARAKTERİ İLE BUGÜNE KADAR YILMADAN HİZMET ETTİK. 2018 YILININ, ATA’MIZDAN ALDIĞIMIZ TÜM EMANET VARLIKLARIMIZA, YANİ; VATANIMIZA, ÜLKEMİZE, LAİK VE SOSYAL HUKUK DEVLETİ OLAN BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE ,  ARAMIZDAN AYRILAN ARKADAŞLARIMIZIN GERİDE BIRAKTIĞI EŞ, ÇOCUK VE TORUNLARIYLA BİRLİKTE ; HEPİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ.” SÖZLERİNE DEVAM EDERK 145 ÜYEMİZ OLDUĞUNU, AYRICA ‘YENGELERİMİZ’ DİYE BİR GRUP ADI VERDİĞİMİZ ÖLEN ARKADAŞLARIMIZIN DUL EŞLERİNDEN OLUŞAN 15 ONURSAL ÜYEMİZ OLDUĞUNU,  SMS YOLU İLE 198 (28’İ YENGELERİMİZ) ÜYEYE ULAŞTIĞIMIZI, E-POSTA İLE DE 260 DEVRE ARKADAŞIMIZLA İRTİBATTA OLDUĞUMUZU İFADE ETTİ. DAHA SONRA KAYIPLARDAN SÖZ ETTİ ; 110 DEVRE ARKADAŞIMIZIN BUGÜNE KADAR HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞ OLDUĞUNU BELİRTEREK ONLARI TEKRAR RAHMET VE İSMET BELİRTEREK ANDI. YIL İÇİNDE YAPILAN ETKİNLİKLERİN EN ÖNEMLİSİ OLARAK KULELİ ZİYARETİNDEN BAHSETTİ, BU GİRİŞİMİN BİZDEN SONRAKİ DEVRELERİN DE 50 NCİ YIL ZİYARET YOLUNU AÇMIŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK; BU KIVANCIN HEPİMİZE AİT OLDUĞUNU İFADE ETTİ.DİĞER FAALİYETLER OLARAK DA; KAMPLARA TOPLU TAHSİS PLANLAMALARINDAN, HASTA ZİYARETLERİNDEN, CENAZE İŞLEMLERİNDEN, DUL/YETİM AYLIĞI BAĞLANMASI-ÖLÜM YARDIMI SAĞLANMASI, ÖLEN ARKADAŞLARIMIZIN ŞAHSİ TABANCALARININ KKK’LIĞINA HİBE İLE DEVRİ GİBİ HUKUKİ İŞLERDEN SÖZ ETTİ. DERNEK MERKEZİNDE DOĞAL GAZ TESİSİ PLANINI ANLATTI.DEVRE GECESİNİN 2018 YILI ŞUBAT AYININ İKİNCİ YARISINDA PLANLANMASINI KURULUN GÖRÜŞÜNÜN ALINMASI İÇİN  TARTIŞMAYA AÇILACAĞINI BELİRTTİ. MALİ DURUMA GELİNCE DE ÖZETLE ŞUNLARI SÖYLEDİ: GELİR-GİDER DURUMUMUZ HER ALTI AYLIK PERİYOD SONUNDA DERNEK WEB SİTESİ OLAN  HARPDER69.COM DAKİ DUYURULAR BÖLÜMÜNDE YAYIMLANDIĞINI, TOPLAM YILLIK GİDERİMİZİN 12.470 TL., GELİRİMİZİN DE 14.970 TL OLUP BUNUN 13.440 TL’SİNİN ÜYE AİDATINDAN, KALAN 1.530 TL’SİNİN DE ÜYE OLMAYAN DEVRE ARKADAŞLARIMIZDAN BAĞIŞ YOLUYLA VE KAPMLARA TAHSİS YAPILANLARDAN ALINAN KAPAROLARDAN KAZANILDIĞINI İFADE EDEREK; AİDAT VERMEYENLERİ BİR KEZ DAHA İKAZ ETTİ..ANKARA GRUBUNUN ARALIK AYI İÇERİSİNDE KENDİ ARALARINDA YAPTIĞI GÖRÜŞMEDE BEDRETTİN ÇAKMAKGİL, AHMET DOĞAN GÜRTUNCA VE İRFAN TUTALARIN TEKLİFİ İLE DERNEĞİMİZE 1000 TL LİK PARA YARDIMI YAPMAYA KARAR VERDİKLERİNİ VE 2 GÜN ÖNCE DE BUNU GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ İFADE EDEREK ANKARA GRUBUNA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNDUĞUMUZU, BUNU BİR YAZI İLE DE KENDİLERİNE BİLDİRECEĞİNİ SÖYLEDİ.BU PARANIN DA 2018 AYINA DEVREDEN BİR GELİR OLARAK KAYIT EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.SÖZÜ DİVAN BAŞKANINA BIRAKTI.

6. DİVAN BAŞKANI, DENETİM KURULUNA SÖZ VERDİ, BAŞKAN İRFAN AŞIK SÖZ ALARAK YAPTIKLARI DENETLEMELERDEN BAHSETTİ VE ALTI AYLIK SONUÇLARIN WEB SİTESİNDE YAYIMLANDIĞINI VURGULADI, DENETLEMELERDE KAYIT KUYUDATIN DÜZENLİ TUTULDUĞUNU, GELİR-GİDER DEFTERİNİN GÜNCEL YAZILDIĞINI VE ÖNEMLİ BİR AKSAKLIK GÖRÜLMEDİĞİNİ İFADE ETTİ.

7. DİVAN BAŞKANI YAPILAN AÇIKLAMALAR KARŞISINDA HER İKİ KURULUN İBRASINI İSTEDİ; AYRI AYRI YAPILAN OYLAMA İLE YÖNETİM VE DENETİM KURULLARI İBRA EDİLDİ.

8. DİVAN BAŞKANI TARAFINDAN GENEL GÖRÜŞME AÇILDI ;  ŞEREF UYGUNER TARAFINDAN DEVRE GECESİNİN ANTALYA’DA SEÇİLECEK BİR OTELDE YAPILMASINI ÖNERDİ. HALUK KARAKURT DA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİ. ANKARA’DAKİ ARKADAŞLARIN DA KATILABİLMESİ İÇİN SAKARYA-KOCAELİ GİBİ BİR ORTA YERDE DE YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. HAYRİ PİŞKİN DE PLANLAMA İÇİN YARDIMCI OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ. MUZAFFER TULUKÇU DA YARI YIL TATİLİ VE AĞIR KIŞ KOŞULLARININ DA GÖZ ÖNÜNE ALINMASINI İSTEDİ.

9. ADNAN MERT SÖZ ALARAK ; SMS ALAMADIĞINI SÖYLEDİ. MUZAFFER TULUKÇU VE ÜNAL BAYRAKTAR DA AYNI KONUDA ŞİKAYET BELİRTTİ. DERNEK SEKRETERİ M.ATİLLA ŞAHİN SÖZ ALARAK CEVABEN ÖZTEKSMS ŞİRKETİNİN HATALARINDAN BAZI OLUMSUZLUKLAR YAŞANDIĞINI, BÖYLE DURUMLARDA KENDİLERİNE TELEFONLA HABER VERİLMESİ HALİNDE AKSAKLIK OLMAYACAĞINI İFADE ETTİ. DİVAN BAŞKANINCA YÖNETİM KURULUNUN ÜYELERLE İLETİŞİM KONUSUNDAKİ AKSAKLIĞIN GİDERİLMESİ GEREKTİĞİ İFADE EDİLDİ.

10. MEHMET SUCAKLI SÖZ ALARAK WEB SİTEMİZİN GENİŞLETİLMESİNİ VE DUYURULAR SAYFALARININ ÇOĞALTILMASINI İSTEDİ. SEKRETERLİKÇE NOT ALINDI VE MODERATÖRÜMÜZE BİLDİRİLEREK GEREĞİNE BAKILACAĞI İFADE EDİLDİ.

11. DİVAN BAŞKANINCA 10 DK. ARA VERİLDİ.SAAT 16.00.

12. TOPLANTIYA 16.10’DA DEVAM EDİLDİ. DİVAN BAŞKANI TARAFINDAN YÖNETİM VE DENETİM KURULLARINDA GÖREV ALMAK VEYA LİSTE SUNARAK KURULLARIN YENİLENMESİNE DAİR BİR TALEP OLUP OLMADIĞINI GENEL KURULA SORDU. ADAY ÇIKMADI. ANCAK DERNEK ORGANLARINDAKİ, KENDİLİĞİNDEN AYRILMA VE ÖLÜM NEDENİYLE MEYDANA GELEN BOŞLUKLARIN DOLDURULMASI GEREKTİĞİNDEN YENİ GÖREVLİLERİN BELİRLENMESİ İÇİN GENEL KURULA BİLGİ SUNMAK ÜZERE YÖN.KRL.BŞK.NA SÖZ VERİLDİ. YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİNDEN AYRILAN ZÜBEYİR KARTAL YERİNE ŞEREF UYGUNER’İN, YÖN.KRL.YEDEK ÜYELERİNDEN ÖLEN RAMAZAN AKKUŞ YERİNE NURETTİN DÜKER’İN GÖREV ALMASI TEKLİF EDİLDİ, OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ. DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMADI, ASİL ÜYELERİN ÜÇÜ DE AYRILDIĞINDAN, KENDİLERİNE TEKLİF EDİLENLER GÖREVİ KABUL ETTİĞİNDEN; İRFAN AŞIK, HAYRİ PİŞKİ, MUZAFFER TULUKÇU YERİNE; SABAHATTİN NALBANTOĞLU, O.OKTAY KORALTAN, MUHARREM YILDIZ OYLANDI; OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİLER.

13. AİDATIN ARTIRILMAMASI İÇİN KAMP TAHSİSLERİNDE 50 TL LİK BAĞIŞIN ALINMASINA DEVAM EDİLMESİ VE AİDATIN 120 TL OLARAK UYGULANMASI OYLADI; OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ.

14. DERNEK MERKEZİNDEKİ DOĞAL GAZ İNŞAASI İÇİN MADDİ DESTEK SAĞLAMA SÖZÜNÜ BİR ŞİRKET YÖNETİCİSİ OLAN ÜYEMİZ HALUK KARAKURT VERDİ.

15. DERNEK SEKRETERİ M.A.ŞAHİN TARAFINDAN, İSTANBUL DIŞINDA YAYGIN OLARAK OTURAN DEVRE ARKADAŞLARIMIZIN DA DERNEĞİMİZE ÜYE OLABİLMESİ İÇİN TÜZÜKTE BİR AÇIKLI OLMADIĞI BELİRİTİLEREK HUKUEN BİR SORUN OLUP OLMADIĞI AVUKAT VE DERNEK KURUCU ÜYEMİZ EYÜP SABRİ GÜRSOY’A SORULDU; O DA BİR ENGEL OLMADIĞINI, AYNI OKUL MEZUNLARINA HİZMET EDEN BİR DERNEK ODUĞUMUZDAN, BU GİBİ DEVRE ARKADAŞLARIMIZIN DA ÜYE KAYDI YAPILABİLECĞİNİ İFADE ETTİ.BU GÖRÜ OYLANDI VE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ. AYRICA, GEÇEN MALİ KURULDA KABUL EDİLMİŞ OLAN;  DERNEK BAŞKANINA  AYDA 750 TL AMAÇ VE HİZMET GİDERİ FASLINDAN SERBEST HARCAMA YETKİSİ VERİLMESİNE DEVAM EDİLMESİ DE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ.

16. YÖNETİM KURULU BAŞKANI TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI VE SAAT 17.00’DE DİVAN BAŞKANI TOPLANTIYI SONA ERDİRDİ. 24.12.2017 SAAT 17.00.

 

 

 

 

MUZAFFER SEVİM

 

M.ATİLLA ŞAHİN

 

İSHAK GÜLAÇTI

EM.P.BNB.

 

EM.P.KD.ALB.

 

EM.KUR.KD.ALB.

OY SAYMANI

 

YAZMAN

 

DİVAN BAŞKANI

 

TOPLANTI SALONUNDA EL YAZISI İLE TUTULAN ASIL TUTANAK  ISLAK İMZALIDIR.